Praha v zimnom šate

Zima nie je práve najpríjemnejšie obdobie na cestovanie, ale ani leto keď sú horúčavy, vysoké teploty a klimatizácia tomuto dvojboju nezabráni. V zime je však riziko meškania vlakov a letov a vlastne všetkého možného. To mi však nezabránilo „pláchnuť“ na pár dní do Prahy. Praha všetko začala tak by mala aj ukončiť. Ale najväčším lákadlom bolo druhé osobné stretnutie s kamarátkou, s ktorou sme v kontakte od roku 2013 (myslím). Takže SK/CZ Combo prebádalo ďalšie krásy Prahy, tentokrát v zimnom šate.

1. Vyšehrad Uznávam, že toto je trochu depresívne a temné, ale z Vyšehradu je krásny výhľad na Staré mesto. V tejto časti mesta sa nachádza Bazilika sv. Petra a Pavla. Aj napriek tomu, že som ateista sakrálne stavby ma fascinujú, a táto bazilika nie je výnimkou.  Hneď vedľa je cintorín, kde sú pochované aj významné osobnosti českej histórie, napríklad B.Smetana, K.Čapek, B.Němcová. 

2.Pražský hrad

Nad Prahou sa majestátne vypína hrad, ktorého história siaha pravdepodobne až do roku 880. Pražský hrad nie je pýchou len Prahy, ale celej republiky. V minulosti sídlo kráľov, dnes sídlo prezidentov. A dlhodobé lákadlo pre množstvo turistov z celého sveta, na moje prekvapenie však hlavne z Ázie. Bolo tam toľko Ázijčanov (pravdepodobne Číňanov) s iPhonmi, že semester čínštiny na vysokej škole jednoducho nestačil 🙂 . Ale Pražský hrad je naozaj unikátna stavba a túto popularitu si zaslúži. Nádvorie je obrovské s mnohými záhradami a zaujímavými turistickými atrakciami a možnosťou tour de hrad.

3. Katedrála sv. Víta

Ďalšia monumentálna stavba, pri ktorej má človek pocit, že je tak malý oproti tým obrovským klenutým stropom. Vždy mi napadne ako to tí ľudia v danej dobe dokázali postaviť, a aké kvalitné to musí byť, keď to vydržalo dodnes. Každopádne v čase keď som tam bola ja, bola katedrála pre verejnosť uzatvorená, a to hlavne kvôli vrcholiacim prípravám na prezidentské voľby. No už len pohľad zvonky stojí za to.

4. Schwarzenberský palácNa Hradčianskom námestí sa nachádza aj tento palác, ktorý je prístupný verejnosti. Mňa zaujal už len tým ako vyzerá a do koloritu všetkých honosných stavieb proste nezapadá. V minulosti slúžil ako reprezentatívna rezidencia kráľov, dnes ako galéria, kde sú vystavené maľby.

5. Loreta

Poslednú pamiatku, ktorú som počas trojdňového výletíku navštívila a mám aj fotky je Loreta neboli svatá chýše. Toto je jedna z tých pamiatok kde sa už nepohybuje veľa turistov, pretože treba vyšľapať menší kopček a to sa už málokomu chce. No tá námaha stojí za to, pretože toto miesto pôsobí veľmi pokojne, teda aspoň na mňa. Ide o celý komplex, nie len tá časť, ktorú vidno na fotke.

Ale musím uznať, že tých fotiek mám naozaj pomenej, no o to viac je spomienok. Bol to perfektný únik od vecí doma, také liečenie duše. Ale aj tak sa tam musím vrátiť a prebádať aj menej známe uličky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *