Budapest I. – Čo nesmieš prehliadnuť

 

„Let the journey begin!“

Cesta započala v Košiciach, odkiaľ šiel vláčik priamo do Budapešte. Prekvapivo zle vyzeral vlak, ktorý niesol názov EC. Ale páčila sa mi tá zmena krajiny. Z kopcovitého Slovenska na polia so slnečnicami v Maďarsku. V Miškolci sa slovenské osadenstvo vo vlaku zmenilo na maďarské, a keby mám v tom momente problém so sprievodcom tak s mojou znalosťou maďarčiny ( čo obnáša Jó napot, a narátať do tri a poďakovať) skončí dobrodružstvo už na stanici. Nič sa, ale nestalo a cesta vlakom úspešne skončila na hlavnej stanici Budapest-Keleti pu. Mimochodom krásna budova.

Treba si uvedomiť, že Budapešť sa rozprestiera na oboch brehoch Dunaja. V minulosti šlo o dva od seba nezávislé mestá Buda (Budín) na západnom pravom brehu a Pest (Pešť) na východnom, ľavom brehu. Preto sa aj dnes nachádzajú pamiatky na oboch brehoch. Nebudú to predsa presúvať len kvôli rozhodnutiu spojiť sa 🙂

1. Budapest Eye 

Za pár Eur (na študenta to vyšlo asi 8€) máš krásny výhľad na celé mesto. Už tam si uvedomíš tú veľkosť mesta a fakt, že  kamkoľvek zaveje ťa vietor, teda odvezie MHD, budeš očarený.

2. Országház – Maďarský Parlament

Táto obrovská neogotická budova maďarského parlamentu je dychvyrážajúca. Nachádza sa v Pešti, hneď pri brehu rieky. Nádherná cez deň a ešte krajšia v noci, keď je osvetlená. Bola by škoda nestať pod tými vežičkami a oblúkmi. Parlament je strážený nie len kamerovým systémom, ale aj policajnou hliadkou. To však neuberá na jeho kráse. Človek má pocit že je pri tom kolose naozaj len mravček.

3. Szent Istvan Bazilika – Bazilika sv. Štefana 

Nachádza sa na námestí sv. Štefana, na ktorom sa každý rok konajú vianočné trhy. Bazilika je veľká turistická atrakcia a tak ako pri väčšine pamiatok v Budapešti aj tu má jedinec z human kind pocit, že je maličký.

 

4. Nagy Vásárcsarnok – Mestský trh

Atmosféra pravého trhu sa dá nasať len tu. V podzemí je ponuka rýb a mäsa, na prízemí alkohol, koreniny a na prvom poschodí oblečenie a všakovaké predmety pre turistov. Presne tak si predstavujem trhy v minulom storočí. S príznačným hlukom, keď predajcovia lákajú nakupujúcich ku svojim stánkom a tí sa snažia zjednať cenu.

5. Hősök Tere – Námestie hrdninov

Na konci najznámejšej ulice v Budapešti – Andrássy út, sa nachádza Námestie hrdinov. Monumentálny pamätník pozostáva zo sôch siedmich veliteľov Maďarov a ďalších národných hrdinov a hrob neznámeho vojaka. Za námestím sa nachádza mestský park – Városliget s palácmi, honosnými vilami a jazierkami.

 

6. Széchenyi Lánchíd – Chain Bridge 

Most, ktorý spája Budín a Pešť je na oboch vstupoch strážený sochami levov. Stredom mesta sa tiahne vozovka pre autá, na okraji je chodník pre chodcov, presne tak ako na mostoch v New Yorku. Takže je Budapešť niečo ako New York na Dunaji? Okrem množstva mrakodrapov a iných vecí samozrejme…

7. Halászbástya – Fisherman´s Bastion

Budín je úplne iné mesto, to čo platilo v minulosti platí aj teraz. Obe časti sú úplne iné. Kým v Pešti sa všetci niekam ponáhľajú, tu aj napriek množstvu turistov vládla atmosféra pokoja. Okolo Matthias Church sa tiahne opevnenie práve v podobe bašty. Z tohto je miesta je, ktoré je na kopci, je nádherný výhľad na Pešť a celú panorámu mesta.

8. Buda Castle

Na už spomínanom kopci tróni Budínsky hrad so známou zelenou strechou, sídlo maďarských kráľov. Pred vstupom sa nachádza socha sv. Štefana na koni. Ide opäť o obrovský komplex s nádherným výhľadom.

 

Ťažko sa opisuje slovami to čo sa dá v Budapešti vidieť. Je možné, že to nebude tvoja šálka kávy, ale kto nevyskúšal nikdy nevie…

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *